AVX Corporation SR202A360JAA
SR202A360JAA picture photo
Mfg. Part Number
SR202A360JAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 36PF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR202A360JAA.pdf
Availability of SR202A360JAA
QUANTITY
SR202A360JAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR202A360JAA
Internal Part NumberEIS-SR202A360JAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance36pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR202A360JAA
Related LinksSR202A, SR202A360JAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR202A360JAA Details Description
Related parts for SR202A360JAA
IC QUAD DIFF LINE RCVR 16-DIP datasheet.pdf
RES SMD 20.5 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC MON TRI SUPPLY 1.8V TSOT23-5 datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
TAPE POLYIMIDE FILM 3/4" X 5YD datasheet.pdf
RES 249 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 178 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 56POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156" datasheet.pdf