AVX Corporation SR205A562JARTR1
SR205A562JARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR205A562JARTR1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5600PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR205A562JARTR1.pdf
Availability of SR205A562JARTR1
QUANTITY
SR205A562JARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR205A562JARTR1
Internal Part NumberEIS-SR205A562JARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5600pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR205A562JARTR1
Related LinksSR205A5, SR205A562JARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR205A562JARTR1 Details Description
Related parts for SR205A562JARTR1
CONN TNC PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
IC SLIC/CODEC 1CH 38TSSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 23 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 48.7 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 10 RES 18 OHM 20SSOP datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 5% 63VDC 2DIP datasheet.pdf