AVX Corporation SR205C103JAR
SR205C103JAR picture photo
Mfg. Part Number
SR205C103JAR
Brief Description
CAP CER 10000PF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR205C103JAR.pdf
Availability of SR205C103JAR
QUANTITY
SR205C103JAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR205C103JAR
Internal Part NumberEIS-SR205C103JAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR205C103JAR
Related LinksSR205C, SR205C103JAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR205C103JAR Details Description
Related parts for SR205C103JAR
RELAY OPTO AC/DC 60V 500MA 4-SOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 649 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RING TONG 2AWG #3/8 SOLIS datasheet.pdf
CONN RCPT CONT 24-20AWG TIN datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP CER 13PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC SOUND PROCESSOR 2CH 14SOP datasheet.pdf
SGE-245-2-1560 00700C SFTY EDGE datasheet.pdf
TVS DIODE 64VWM 103VC P600 datasheet.pdf
SPECIAL PURPOSE TOOL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf