Bourns Inc. CRM2512-FX-4751ELF
CRM2512-FX-4751ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRM2512-FX-4751ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4.75K OHM 1% 2W 2512
Datasheet Download
CRM2512-FX-4751ELF.pdf
Availability of CRM2512-FX-4751ELF
QUANTITY
CRM2512-FX-4751ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRM2512-FX-4751ELF
Internal Part NumberEIS-CRM2512-FX-4751ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCRM2512 Material Declaration
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRM2512
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.75k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Height0.031" (0.80mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRM2512-FX-4751ELF
Related LinksCRM2512-F, CRM2512-FX-4751ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRM2512-FX-4751ELF Details Description
Related parts for CRM2512-FX-4751ELF
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 112LQFP datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMA datasheet.pdf
CAP CER 100PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 27PF 500V 1111 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 15A 100V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 21POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES 56K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 600 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf