Vishay/BCcomponents WKO102MCPSSLKR
WKO102MCPSSLKR picture photo
Mfg. Part Number
WKO102MCPSSLKR
Brief Description
CAP CER 1000PF 440VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
WKO102MCPSSLKR.pdf
Availability of WKO102MCPSSLKR
QUANTITY
WKO102MCPSSLKR Order Process
Ship out your order
Specifications of WKO102MCPSSLKR
Internal Part NumberEIS-WKO102MCPSSLKR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WKO102MCPSSLKR
Related LinksWKO102M, WKO102MCPSSLKR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
WKO102MCPSSLKR Details Description
Related parts for WKO102MCPSSLKR
RES CHAS MNT 5 OHM 10% 230W datasheet.pdf
RES SMD 82.5K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
SENS OPTO REFL 100MM-2M PREWIRED datasheet.pdf
RES SMD 0.06 OHM 5% 3W 2512 datasheet.pdf
CONN HDR 12POS 2MM VERT SMD GOLD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf