AVX Corporation SR205C105KARTR1
SR205C105KARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR205C105KARTR1
Brief Description
CAP CER 1UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR205C105KARTR1.pdf
Availability of SR205C105KARTR1
QUANTITY
SR205C105KARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR205C105KARTR1
Internal Part NumberEIS-SR205C105KARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR205C105KARTR1
Related LinksSR205C1, SR205C105KARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR205C105KARTR1 Details Description
Related parts for SR205C105KARTR1
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 8.192V SC70 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 25.5K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
NON INSL BUTTED SEAM FLANGED BLO datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 1A 80V POWERMITE datasheet.pdf