AVX Corporation SR205E334MAA
SR205E334MAA picture photo
Mfg. Part Number
SR205E334MAA
Brief Description
CAP CER 0.33UF 50V Z5U RADIAL
Datasheet Download
SR205E334MAA.pdf
Availability of SR205E334MAA
QUANTITY
SR205E334MAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR205E334MAA
Internal Part NumberEIS-SR205E334MAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PackagingBulk
Capacitance0.33µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR205E334MAA
Related LinksSR205E, SR205E334MAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR205E334MAA Details Description
Related parts for SR205E334MAA
OPTOISO 5KV GATE DRIVER 8SMDIP datasheet.pdf
CAP FILM 1.2UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
RES 1.8M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 5% 0.15W 0705 datasheet.pdf
MULTI-PAIR 36COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
CONN HDR 48POS 0.100 PRESS FIT datasheet.pdf
4WAY MNT W/RBBR ADH 1.12'' WH datasheet.pdf
RES 1.05M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE SKT M23 datasheet.pdf