Vishay/Dale ICM1206ER900M
ICM1206ER900M picture photo
Mfg. Part Number
ICM1206ER900M
Manufacturer
Product Category
Common Mode Chokes
Brief Description
INDUCT COM MODE 90 OHM 20% SMD
Datasheet Download
ICM1206ER900M.pdf
Availability of ICM1206ER900M
QUANTITY
ICM1206ER900M Order Process
Ship out your order
Specifications of ICM1206ER900M
Internal Part NumberEIS-ICM1206ER900M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Filters
FamilyCommon Mode Chokes
SeriesICM-1206
PackagingTape & Reel (TR)
Filter TypeData, Signal Line
Number of Lines2
Inductance-
Current370mA
DC Resistance (DCR)300 mOhm Max
Impedance90 Ohm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height (Max)0.083" (2.10mm)
Package / CaseHorizontal, 4 PC Pad
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ICM1206ER900M
Related LinksICM120, ICM1206ER900M Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ICM1206ER900M Details Description
Related parts for ICM1206ER900M
Connector Receptacle 58 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V C0H 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 55MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
TRANS RF N-CH FET POWERSO-10RF datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V ITO220 datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 0.5A AC datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 360MA 2.6 OHM SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) Screw datasheet.pdf