AVX Corporation SR205E334MAR
SR205E334MAR picture photo
Mfg. Part Number
SR205E334MAR
Brief Description
CAP CER 0.33UF 50V Z5U RADIAL
Datasheet Download
SR205E334MAR.pdf
Availability of SR205E334MAR
QUANTITY
SR205E334MAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR205E334MAR
Internal Part NumberEIS-SR205E334MAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance0.33µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR205E334MAR
Related LinksSR205E, SR205E334MAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR205E334MAR Details Description
Related parts for SR205E334MAR
MOSFET N-CH 900V 3A TO-220SIS datasheet.pdf
VARISTOR 82V 2.5KA DISC 12MM datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 55NS 48TSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS .100" STACKER datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 2.32K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEAVYCON HOUSING/ACCESSORY datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
GUIDE FRONT STRIP datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 5W 0505 datasheet.pdf