AVX Corporation SR211A100JAATR1
SR211A100JAATR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR211A100JAATR1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR211A100JAATR1.pdf
Availability of SR211A100JAATR1
QUANTITY
SR211A100JAATR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR211A100JAATR1
Internal Part NumberEIS-SR211A100JAATR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR211A100JAATR1
Related LinksSR211A1, SR211A100JAATR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR211A100JAATR1 Details Description
Related parts for SR211A100JAATR1
IC REG LDO 2.7V 0.15A 5DSBGA datasheet.pdf
IC AMP LIMIT CML TTL SIG 16ML datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/4-18 NPT 1-5V datasheet.pdf
RES SMD 7.32KOHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
BOARD EVAL DEMODULATOR HMC597 datasheet.pdf
INSERT PSA.1S.405. FOR 1HV(5KV) datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
MICRO 100C P 72" RBW JACKP NI datasheet.pdf
CAP FILM 430PF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf