AVX Corporation SR211A102JAATR2
SR211A102JAATR2 picture photo
Mfg. Part Number
SR211A102JAATR2
Brief Description
CAP CER 1000PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR211A102JAATR2.pdf
Availability of SR211A102JAATR2
QUANTITY
SR211A102JAATR2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR211A102JAATR2
Internal Part NumberEIS-SR211A102JAATR2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1
SeriesSkyCap® SR
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR211A102JAATR2
Related LinksSR211A1, SR211A102JAATR2 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR211A102JAATR2 Details Description
Related parts for SR211A102JAATR2
FUSE BOARD MNT 375MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
IC RESET MONITOR 2.63V SOT23A-5 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 200MA 1005 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 9-18VIN 24VOUT datasheet.pdf
RES SMD 2.7 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES 76.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.45K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf