AVX Corporation SR211A470KARTR1
SR211A470KARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR211A470KARTR1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 47PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR211A470KARTR1.pdf
Availability of SR211A470KARTR1
QUANTITY
SR211A470KARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR211A470KARTR1
Internal Part NumberEIS-SR211A470KARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR211A470KARTR1
Related LinksSR211A4, SR211A470KARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR211A470KARTR1 Details Description
Related parts for SR211A470KARTR1
FUSE GLASS 2A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
SENSOR 5PSID DO DUAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 91K OHM 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 3V/1.2V 0.15A 6UTDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
SCR FAST SW 150A 1200V TO-93 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 74.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 24A TO247 datasheet.pdf
TRIAC 800V 10A TO-220AB datasheet.pdf
DIODE HYPERFAST 8A 200V DPAK datasheet.pdf
D-SUB FILTER 50POS IP67 datasheet.pdf
CAP FILM 6.8UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf