AVX Corporation SR211A471JAATR1
SR211A471JAATR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR211A471JAATR1
Brief Description
CAP CER 470PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR211A471JAATR1.pdf
Availability of SR211A471JAATR1
QUANTITY
SR211A471JAATR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR211A471JAATR1
Internal Part NumberEIS-SR211A471JAATR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR211A471JAATR1
Related LinksSR211A4, SR211A471JAATR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR211A471JAATR1 Details Description
Related parts for SR211A471JAATR1
SWITCH PUSH SPST-NO 0.01A 35V datasheet.pdf
IC TRANSCVR 8BIT BI-DIR 20SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 240POS R/A 2MM SOLDER datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CONN HOUSING 2.5MM XH 20POS datasheet.pdf
EXTRACTION TOOL datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.2V 300W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 44 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CAP FILM 51 NF 10% 400VDC datasheet.pdf