AVX Corporation SR211A821JARTR1
SR211A821JARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR211A821JARTR1
Brief Description
CAP CER 820PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR211A821JARTR1.pdf
Availability of SR211A821JARTR1
QUANTITY
SR211A821JARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR211A821JARTR1
Internal Part NumberEIS-SR211A821JARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance820pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR211A821JARTR1
Related LinksSR211A8, SR211A821JARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR211A821JARTR1 Details Description
Related parts for SR211A821JARTR1
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 3KV C0G 1808 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
FUSE F/A CLASS RK1 8A 250V datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR DUAL 8SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
LPP 5.08/90/13 BK datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP CER 56PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf