AVX Corporation SR211A821KARTR1
SR211A821KARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR211A821KARTR1
Brief Description
CAP CER 820PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR211A821KARTR1.pdf
Availability of SR211A821KARTR1
QUANTITY
SR211A821KARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR211A821KARTR1
Internal Part NumberEIS-SR211A821KARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance820pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR211A821KARTR1
Related LinksSR211A8, SR211A821KARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR211A821KARTR1 Details Description
Related parts for SR211A821KARTR1
RELAY RF SPDT 10MA 5V datasheet.pdf
RES 75 OHM 70W 5% TO247 datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 1A SOT-23 datasheet.pdf
IC PLL CLOCK DRIVER 28-PLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 1.8UF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf