AVX Corporation SR212A151KARTR1
SR212A151KARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR212A151KARTR1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 150PF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR212A151KARTR1.pdf
Availability of SR212A151KARTR1
QUANTITY
SR212A151KARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR212A151KARTR1
Internal Part NumberEIS-SR212A151KARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR212A151KARTR1
Related LinksSR212A1, SR212A151KARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR212A151KARTR1 Details Description
Related parts for SR212A151KARTR1
SCR 400V 2A DPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
ACCESSORY RETAINER 4POS NATURAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 165VIN 12VOUT 50W datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf