AVX Corporation SR212A181GARTR1
SR212A181GARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR212A181GARTR1
Brief Description
CAP CER 180PF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR212A181GARTR1.pdf
Availability of SR212A181GARTR1
QUANTITY
SR212A181GARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR212A181GARTR1
Internal Part NumberEIS-SR212A181GARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance180pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR212A181GARTR1
Related LinksSR212A1, SR212A181GARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR212A181GARTR1 Details Description
Related parts for SR212A181GARTR1
IC TXRX 5V RS232 LOW PWR 16-SOIC datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20PLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM datasheet.pdf