AVX Corporation SR212A3R6CAR
SR212A3R6CAR picture photo
Mfg. Part Number
SR212A3R6CAR
Brief Description
CAP CER 3.6PF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR212A3R6CAR.pdf
Availability of SR212A3R6CAR
QUANTITY
SR212A3R6CAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR212A3R6CAR
Internal Part NumberEIS-SR212A3R6CAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance3.6pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR212A3R6CAR
Related LinksSR212A, SR212A3R6CAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR212A3R6CAR Details Description
Related parts for SR212A3R6CAR
IC PWR SWITCH 60V HISD TO220AB-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC REGISTER CMOS BIDIRECT 24SO datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS .100" T/H GLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
SGE-245-4-0650L 00500M SFTY EDGE datasheet.pdf
SGE1510-0-2900A-100C-4300C datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
CYLINDER, AIR (MODIFIED) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS SKT datasheet.pdf