AVX Corporation SR212A510JARTR1
SR212A510JARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR212A510JARTR1
Brief Description
CAP CER 51PF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR212A510JARTR1.pdf
Availability of SR212A510JARTR1
QUANTITY
SR212A510JARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR212A510JARTR1
Internal Part NumberEIS-SR212A510JARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance51pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR212A510JARTR1
Related LinksSR212A5, SR212A510JARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR212A510JARTR1 Details Description
Related parts for SR212A510JARTR1
RES SMD 0.068 OHM 1% 1W 3264 datasheet.pdf
WRENCH COMBINATION 22MM 10.24" datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 5 Circuit 0.472" (12.00mm) datasheet.pdf
TRANS NPN 60V 6A datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 15A DO203AA datasheet.pdf
RES NET MULT OHM 13SIP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 113W datasheet.pdf