Vicor Corporation V300A3V3H200BF3
V300A3V3H200BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A3V3H200BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W
Datasheet Download
V300A3V3H200BF3.pdf
Availability of V300A3V3H200BF3
QUANTITY
V300A3V3H200BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A3V3H200BF3
Internal Part NumberEIS-V300A3V3H200BF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60.6A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency79.6%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A3V3H200BF3
Related LinksV300A3V, V300A3V3H200BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A3V3H200BF3 Details Description
Related parts for V300A3V3H200BF3
CONN HEADER .100 DUAL STR 58POS datasheet.pdf
IC SUPERVISOR SWITCH OVER 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 6POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
TERMINAL,PIDG R 26-22 2 datasheet.pdf
SMB 75 OHM JACK R/A PCB datasheet.pdf
TV 61C 61#20 SKT RECP datasheet.pdf
3 V Serial-Input Micropower 10-Bit and 12-Bit DACs IC datasheet.pdf