AVX Corporation SR212C102JARTR1
SR212C102JARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR212C102JARTR1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 200V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR212C102JARTR1.pdf
Availability of SR212C102JARTR1
QUANTITY
SR212C102JARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR212C102JARTR1
Internal Part NumberEIS-SR212C102JARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR212C102JARTR1
Related LinksSR212C1, SR212C102JARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR212C102JARTR1 Details Description
Related parts for SR212C102JARTR1
CORD SJT 18AWG 3COND SHLD 2M datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A 8SOPWRPAD datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 50COND TWIST-PAIR 200' datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
OUTPUT MODULE 32 SOLID STATE datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV TRANSISTOR 6SMD datasheet.pdf
CAP CER 43PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 62PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf