AVX Corporation SR215A132FAR
SR215A132FAR picture photo
Mfg. Part Number
SR215A132FAR
Brief Description
CAP CER 1300PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR215A132FAR.pdf
Availability of SR215A132FAR
QUANTITY
SR215A132FAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR215A132FAR
Internal Part NumberEIS-SR215A132FAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance1300pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR215A132FAR
Related LinksSR215A, SR215A132FAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR215A132FAR Details Description
Related parts for SR215A132FAR
RES SMD 24.3 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 18UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
IC LP SUPERVISRY CIRCUIT SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HANDLE AAA PLASTIC datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CBL 3POS M8 PLUG-M12 SCKT 0.6M datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 226K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
254TC MAGNETIC RING KIT datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf