AVX Corporation SR215A152JAA
SR215A152JAA picture photo
Mfg. Part Number
SR215A152JAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1500PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR215A152JAA.pdf
Availability of SR215A152JAA
QUANTITY
SR215A152JAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR215A152JAA
Internal Part NumberEIS-SR215A152JAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance1500pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR215A152JAA
Related LinksSR215A, SR215A152JAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR215A152JAA Details Description
Related parts for SR215A152JAA
CONN HEADER .100 DUAL STR 24POS datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 12POS datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT FLASH 64-LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS GOLD SMD datasheet.pdf
RES 487 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT SKT datasheet.pdf