AVX Corporation SR215A391JARTR1
SR215A391JARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR215A391JARTR1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 390PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR215A391JARTR1.pdf
Availability of SR215A391JARTR1
QUANTITY
SR215A391JARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR215A391JARTR1
Internal Part NumberEIS-SR215A391JARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR215A391JARTR1
Related LinksSR215A3, SR215A391JARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR215A391JARTR1 Details Description
Related parts for SR215A391JARTR1
IC EEPROM 1KBIT 400KHZ 8DFN datasheet.pdf
XFRMR TOROIDAL 5000VA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
T2 TERMINATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
IC BATT CHRGR LI-ION/POL 28TQFN datasheet.pdf
CAP CER 1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN EDGE .100 31POS HL LOW P datasheet.pdf