AVX Corporation SR215A472KARTR1
SR215A472KARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR215A472KARTR1
Brief Description
CAP CER 4700PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR215A472KARTR1.pdf
Availability of SR215A472KARTR1
QUANTITY
SR215A472KARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR215A472KARTR1
Internal Part NumberEIS-SR215A472KARTR1
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR215A472KARTR1
Related LinksSR215A4, SR215A472KARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR215A472KARTR1 Details Description
Related parts for SR215A472KARTR1
HANDLE INSTR OCAL 6"DIA ALUM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB OTP 40DIP datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC .094DIA TINLEAD datasheet.pdf
CONN HEADER 45POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
KEYPAD PIEZO 3X4 12KEY ALUMINUM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
SW 1NC 1NO SPDT SNAP ACTION 125V datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
RES SMD 2.94K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf