AVX Corporation SR215A821JAA
SR215A821JAA picture photo
Mfg. Part Number
SR215A821JAA
Brief Description
CAP CER 820PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR215A821JAA.pdf
Availability of SR215A821JAA
QUANTITY
SR215A821JAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR215A821JAA
Internal Part NumberEIS-SR215A821JAA
PackagingBulk
Capacitance820pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR215A821JAA
Related LinksSR215A, SR215A821JAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR215A821JAA Details Description
Related parts for SR215A821JAA
CONN SMB JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
TXRX ESD RS-485/422 LP 8-DIP datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 24POS R/A datasheet.pdf
CONN PLUG 2COND PHONE BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
PTC RESET 0.75A 120VAC/VDC RAD datasheet.pdf
CABLE 3COND 12AWG YELLOW 250' datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 21K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
XG4 24AWG 7/32 6C SHLD 300V datasheet.pdf