E-Switch D16EER11JGRNGRN
D16EER11JGRNGRN picture photo
Mfg. Part Number
D16EER11JGRNGRN
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V
Datasheet Download
D16EER11JGRNGRN.pdf
Availability of D16EER11JGRNGRN
QUANTITY
D16EER11JGRNGRN Order Process
Ship out your order
Specifications of D16EER11JGRNGRN
Internal Part NumberEIS-D16EER11JGRNGRN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationD16, P16 Series RoHS Cert of Compliance
Standard Package1
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating8A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D16EER11JGRNGRN
Related LinksD16EER1, D16EER11JGRNGRN Datasheet, E-Switch Distributor
D16EER11JGRNGRN Details Description
Related parts for D16EER11JGRNGRN
MOSFET N-CH 60V 7A TO-220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK DPDT 4A 90DEG datasheet.pdf
NEST INSERT SOLIS 3/0AWG datasheet.pdf
DF11 .A124L100C0.0012.01 10A datasheet.pdf
RES 174 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 59K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONN RCPT 6P INLINE SKT SLD CUP datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
FUSE TRON DUAL-ELEMENT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 53POS SKT datasheet.pdf