TXC CORPORATION TB-4.096MDE-T
TB-4.096MDE-T picture photo
Mfg. Part Number
TB-4.096MDE-T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 4.096MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
TB-4.096MDE-T.pdf
Availability of TB-4.096MDE-T
QUANTITY
TB-4.096MDE-T Order Process
Ship out your order
Specifications of TB-4.096MDE-T
Internal Part NumberEIS-TB-4.096MDE-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMEMS Oscillator
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesTB
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency4.096MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)-
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.032" (0.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TB-4.096MDE-T
Related LinksTB-4.0, TB-4.096MDE-T Datasheet, TXC CORPORATION Distributor
TB-4.096MDE-T Details Description
Related parts for TB-4.096MDE-T
IC AC RMS TO DC CONV 5V 8-CDIP datasheet.pdf
RES SMD 620K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 52LQFP datasheet.pdf
RES SMD 402K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 10M OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 22UF 4V 20% X6S 1206 datasheet.pdf