AVX Corporation SR215A821JAA
SR215A821JAA picture photo
Mfg. Part Number
SR215A821JAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 820PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR215A821JAA.pdf
Availability of SR215A821JAA
QUANTITY
SR215A821JAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR215A821JAA
Internal Part NumberEIS-SR215A821JAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance820pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR215A821JAA
Related LinksSR215A, SR215A821JAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR215A821JAA Details Description
Related parts for SR215A821JAA
IGBT 390V 18A 100W TO263AB datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 52.3KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS VERT 7.5MM datasheet.pdf
RES 243K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 12V 2.9A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf