AVX Corporation SR215C224KARTR1
SR215C224KARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR215C224KARTR1
Brief Description
CAP CER 0.22UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR215C224KARTR1.pdf
Availability of SR215C224KARTR1
QUANTITY
SR215C224KARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR215C224KARTR1
Internal Part NumberEIS-SR215C224KARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesSkyCap® SR
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)