AVX Corporation SR215C332JARTR1
SR215C332JARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR215C332JARTR1
Brief Description
CAP CER 3300PF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR215C332JARTR1.pdf
Availability of SR215C332JARTR1
QUANTITY
SR215C332JARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR215C332JARTR1
Internal Part NumberEIS-SR215C332JARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3300pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR215C332JARTR1
Related LinksSR215C3, SR215C332JARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR215C332JARTR1 Details Description
Related parts for SR215C332JARTR1
THERMISTOR NTC 15K OHM RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS .100" DUAL TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS .100" DBL PCB datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 9/16-18 UNF 4-20MA datasheet.pdf
INDICATOR LED GREEN/RED PNL MNT datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANS W/BASE 8SOP datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 3A SOP-8 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf