AVX Corporation SR215C332KARTR1
SR215C332KARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR215C332KARTR1
Brief Description
CAP CER 3300PF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR215C332KARTR1.pdf
Availability of SR215C332KARTR1
QUANTITY
SR215C332KARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR215C332KARTR1
Internal Part NumberEIS-SR215C332KARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3300pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR215C332KARTR1
Related LinksSR215C3, SR215C332KARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR215C332KARTR1 Details Description
Related parts for SR215C332KARTR1
CONN HEADER RTANG .100 8POS 15AU datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.2MHZ 8SO datasheet.pdf
IC UNIV BUS TXRX 16BIT 64TSSOP datasheet.pdf
19CIR MTA100 FD THR ASSY NAT datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 29POS 0.20MM R/A datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 35V 20% 2917 datasheet.pdf
IC APMU DCDC LDO ADC 169BGA datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf