AVX Corporation SR215E334ZARTR1
SR215E334ZARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR215E334ZARTR1
Brief Description
CAP CER 0.33UF 50V Z5U RADIAL
Datasheet Download
SR215E334ZARTR1.pdf
Availability of SR215E334ZARTR1
QUANTITY
SR215E334ZARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR215E334ZARTR1
Internal Part NumberEIS-SR215E334ZARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.33µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR215E334ZARTR1
Related LinksSR215E3, SR215E334ZARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR215E334ZARTR1 Details Description
Related parts for SR215E334ZARTR1
CARDEDGE 15POS .156 BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI 7/16-20-2B 4.5V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
SWTCH TOP PLNGR SNAP SPDT datasheet.pdf
RES 100 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 25UF 50V AXIAL datasheet.pdf
HD 38999 9C 9#23 SKT RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS PIN datasheet.pdf