AVX Corporation SR217A821JARTR1
SR217A821JARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR217A821JARTR1
Brief Description
CAP CER 820PF 500V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR217A821JARTR1.pdf
Availability of SR217A821JARTR1
QUANTITY
SR217A821JARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR217A821JARTR1
Internal Part NumberEIS-SR217A821JARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance820pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR217A821JARTR1
Related LinksSR217A8, SR217A821JARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR217A821JARTR1 Details Description
Related parts for SR217A821JARTR1
CAP ALUM 1UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
IC HIGH SIDE PWR SWITCH TO220-5 datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN SPRING 10POS SNGL SMD datasheet.pdf
FUSE 2.5A 600V GLASS SHORT RJS datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 25V 10% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf