AVX Corporation SR217C223MAR
SR217C223MAR picture photo
Mfg. Part Number
SR217C223MAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.022UF 500V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR217C223MAR.pdf
Availability of SR217C223MAR
QUANTITY
SR217C223MAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR217C223MAR
Internal Part NumberEIS-SR217C223MAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance0.022µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR217C223MAR
Related LinksSR217C, SR217C223MAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR217C223MAR Details Description
Related parts for SR217C223MAR
LCD MODULE 16X2 CHARACTER W/LED datasheet.pdf
FILTER 3-PHASE HI CURRENT 320A datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A DO213AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 1.54K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU ARM 16KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5MM datasheet.pdf
PC TERM BLOCK 5MM 7POS GREEN datasheet.pdf