AVX Corporation SR221A471JAA
SR221A471JAA picture photo
Mfg. Part Number
SR221A471JAA
Brief Description
CAP CER 470PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR221A471JAA.pdf
Availability of SR221A471JAA
QUANTITY
SR221A471JAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR221A471JAA
Internal Part NumberEIS-SR221A471JAA
PackagingBulk
Capacitance470pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.250" (6.35mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR221A471JAA
Related LinksSR221A, SR221A471JAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR221A471JAA Details Description
Related parts for SR221A471JAA
CONN MOD COUPLER 8P8C TO 8P8C datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 10COND 0.100 GRAY 100' datasheet.pdf
THYRISTOR 320V 300A SMB datasheet.pdf
CAP CER 1900PF 250V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR ST16C554 6PLCC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SL-MTA21CC (METAL) 2N/C+2N/O QD datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
PATCH CORD CAT5E BLUE datasheet.pdf
MICRO 51C S 36" WHT JACKS NI datasheet.pdf