AVX Corporation SR225C333MAR
SR225C333MAR picture photo
Mfg. Part Number
SR225C333MAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.033UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR225C333MAR.pdf
Availability of SR225C333MAR
QUANTITY
SR225C333MAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR225C333MAR
Internal Part NumberEIS-SR225C333MAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance0.033µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.250" (6.35mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR225C333MAR
Related LinksSR225C, SR225C333MAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR225C333MAR Details Description
Related parts for SR225C333MAR
CONN RING 14-16 AWG #1/4 P-G datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER SER 24SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC SCHMITT TRIGGER SGL X2SON5 datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
1016 TB SOC WF VERTICAL datasheet.pdf
RES 58.3K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf