AVX Corporation SR275E103MAR
SR275E103MAR picture photo
Mfg. Part Number
SR275E103MAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 50V Z5U RADIAL
Datasheet Download
SR275E103MAR.pdf
Availability of SR275E103MAR
QUANTITY
SR275E103MAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR275E103MAR
Internal Part NumberEIS-SR275E103MAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.260" L x 0.150" W (6.60mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.250" (6.35mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.300" (7.62mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR275E103MAR
Related LinksSR275E, SR275E103MAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR275E103MAR Details Description
Related parts for SR275E103MAR
DESICCANT 1 UNIT PAIL OF 300PCS datasheet.pdf
LENS RED FOR 3.6" WIDE BEZEL datasheet.pdf
CONN PIN STRAIGHT 30AU COAXIAL datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 16K EE 14TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 42POS DL.05" PCB/SMD datasheet.pdf
CARDEDGE 24POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 S STEEL 18MM datasheet.pdf
ANT PHANTOM 3DBI MEG NMO WHITE datasheet.pdf
QSFP-QSFP QDR 4CH PLEN OM2+ 27M datasheet.pdf
2200UF 100V 30X40MM 85C 12000H datasheet.pdf