AVX Corporation SR291A152JAR
SR291A152JAR picture photo
Mfg. Part Number
SR291A152JAR
Brief Description
CAP CER 1500PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR291A152JAR.pdf
Availability of SR291A152JAR
QUANTITY
SR291A152JAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR291A152JAR
Internal Part NumberEIS-SR291A152JAR
PackagingBulk
Capacitance1500pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.250" (6.35mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR291A152JAR
Related LinksSR291A, SR291A152JAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR291A152JAR Details Description
Related parts for SR291A152JAR
IC CPU SUPRV 4K EE RST LO 8MSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 1A 4.5V datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CORD 3 POS FEMALE 2M 22 AWG datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 33 OHM 6SIP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN TOOL HAND 18-22AWG CRIMP datasheet.pdf
CONN HDR 100POS 3MM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf