AVX Corporation SR291A821JAATR1
SR291A821JAATR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR291A821JAATR1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 820PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR291A821JAATR1.pdf
Availability of SR291A821JAATR1
QUANTITY
SR291A821JAATR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR291A821JAATR1
Internal Part NumberEIS-SR291A821JAATR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance820pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.250" (6.35mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR291A821JAATR1
Related LinksSR291A8, SR291A821JAATR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR291A821JAATR1 Details Description
Related parts for SR291A821JAATR1
RES SMD 1.8M OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TVS DIODE 45VWM 72.7VC SMB datasheet.pdf
TVS DIODE 13.6VWM 22.5VC DO15 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
LOOP WHITE 4" X 50YD X 0.12" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 14.9K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 150MA 830 MOHM datasheet.pdf