AVX Corporation SR291C222KAT
SR291C222KAT picture photo
Mfg. Part Number
SR291C222KAT
Brief Description
CAP CER 2200PF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR291C222KAT.pdf
Availability of SR291C222KAT
QUANTITY
SR291C222KAT Order Process
Ship out your order
Specifications of SR291C222KAT
Internal Part NumberEIS-SR291C222KAT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance2200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.250" (6.35mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR291C222KAT
Related LinksSR291C, SR291C222KAT Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR291C222KAT Details Description
Related parts for SR291C222KAT
VARISTOR 50V 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS .100 DBL R/A PCB datasheet.pdf
DGTL ISO 4KV 4CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 2% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 900K OHM 1W 0.005% RADIAL datasheet.pdf
IR CON 16 PIN CRIMP 12-14AWG datasheet.pdf
CAP CER 180PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf