AVX Corporation SR295E104MAA
SR295E104MAA picture photo
Mfg. Part Number
SR295E104MAA
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V Z5U RADIAL
Datasheet Download
SR295E104MAA.pdf
Availability of SR295E104MAA
QUANTITY
SR295E104MAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR295E104MAA
Internal Part NumberEIS-SR295E104MAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.250" (6.35mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR295E104MAA
Related LinksSR295E, SR295E104MAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR295E104MAA Details Description
Related parts for SR295E104MAA
PCB COPPER CLAD POS 4.5X7"2 SIDE datasheet.pdf
SIDACTOR 3CHP 150V 250A MS-013 datasheet.pdf
SSD 128GB 2.5" SATA datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 200MA 1.4 OHM datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM SOT23-6 datasheet.pdf
IC BIN COUNTER/DIV/OSC 16-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 12.7K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
RES SMD 500OHM 0.01% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
CAP FILM 390PF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf