AVX Corporation SR295E104MARTR2
SR295E104MARTR2 picture photo
Mfg. Part Number
SR295E104MARTR2
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V Z5U RADIAL
Datasheet Download
SR295E104MARTR2.pdf
Availability of SR295E104MARTR2
QUANTITY
SR295E104MARTR2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR295E104MARTR2
Internal Part NumberEIS-SR295E104MARTR2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesSkyCap® SR
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.250" (6.35mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR295E104MARTR2
Related LinksSR295E1, SR295E104MARTR2 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR295E104MARTR2 Details Description
Related parts for SR295E104MARTR2
REG -5.2V 2.5A 3.3VIN ADJ HRZ datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 160W datasheet.pdf
RES SMD 402 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC DRIVER HIGH SIDE 2CH 16-SOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS SKT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
RES 7K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 28POS datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf