AVX Corporation SR295E224MARTR1
SR295E224MARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR295E224MARTR1
Brief Description
CAP CER 0.22UF 50V Z5U RADIAL
Datasheet Download
SR295E224MARTR1.pdf
Availability of SR295E224MARTR1
QUANTITY
SR295E224MARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR295E224MARTR1
Internal Part NumberEIS-SR295E224MARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.250" (6.35mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR295E224MARTR1
Related LinksSR295E2, SR295E224MARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR295E224MARTR1 Details Description
Related parts for SR295E224MARTR1
TRIMMER 2K OHM 0.3W TH datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 400KHZ 8DIP datasheet.pdf
VARISTOR 7.7V RING datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 25V X7R 1812 datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 11POS 5A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf