Hirose Electric Co Ltd SR30-10R-6S(71)
SR30-10R-6S(71) picture photo
Mfg. Part Number
SR30-10R-6S(71)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
6 CONT RECPT W/SOCKET INSERT
Datasheet Download
SR30-10R-6S(71).pdf
Availability of SR30-10R-6S(71)
QUANTITY
SR30-10R-6S(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of SR30-10R-6S(71)
Internal Part NumberEIS-SR30-10R-6S(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesSR30
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Rear Side Nut
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationKeyed
Ingress Protection-
Shell Material, FinishBrass and Zinc, Nickel and Chromium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating1A
Voltage - Rated100VAC
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR30-10R-6S(71)
Related LinksSR30-10, SR30-10R-6S(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
SR30-10R-6S(71) Details Description
Related parts for SR30-10R-6S(71)
CABLE CORE RIBBON/FLEX 24.77MM datasheet.pdf
IC ADC 16BIT I2C 833SPS 12MSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 7.5V 10W datasheet.pdf
MC 5P FP 8' 16/5 PVC datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 5A SPDT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 24QFN datasheet.pdf
4900-8048RE64=TRANSFORMER datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 300MW SOT23 datasheet.pdf
SSD MSATA H1M ET 128GB FLASH MLC datasheet.pdf
IC DDR3 1GB 1.5V 1333MTS 96BGA datasheet.pdf
CAP FILM 0.0075UF 5% 1000VDC AXI datasheet.pdf