AVX Corporation SR301A223FAA
SR301A223FAA picture photo
Mfg. Part Number
SR301A223FAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.022UF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR301A223FAA.pdf
Availability of SR301A223FAA
QUANTITY
SR301A223FAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR301A223FAA
Internal Part NumberEIS-SR301A223FAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance0.022µF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.360" (9.14mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR301A223FAA
Related LinksSR301A, SR301A223FAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR301A223FAA Details Description
Related parts for SR301A223FAA
CONN MOD JACK 6P2C VERT UNSHLD datasheet.pdf
RES 715 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 40mA Backlight, Signage 32-VQFN (5x5) datasheet.pdf
CABLE 6COND 18AWG RED 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
KK 100 HDR POL VERT 15POS datasheet.pdf
RES 26.7K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN PATCH GUARD FOR RJ45 PLUGS datasheet.pdf
CABLE 4COND 10AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE PIN RA datasheet.pdf