AVX Corporation SR301C224KAATR1
SR301C224KAATR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR301C224KAATR1
Brief Description
CAP CER 0.22UF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR301C224KAATR1.pdf
Availability of SR301C224KAATR1
QUANTITY
SR301C224KAATR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR301C224KAATR1
Internal Part NumberEIS-SR301C224KAATR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.360" (9.14mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR301C224KAATR1
Related LinksSR301C2, SR301C224KAATR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR301C224KAATR1 Details Description
Related parts for SR301C224KAATR1
CONN HEADER 60POS 1.27MM AU SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IGBT 600V 160A FRD SOT-227B datasheet.pdf
IC DMM CIRC 3 3/4 DIG 44-MQFP datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 250A 1000VAC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES 3.3M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 70NS 48TFBGA datasheet.pdf
TVS DIODE 3.3VWM 13.5VC 10MSOP datasheet.pdf
FASTIN FAST HOUS datasheet.pdf
TV 53C 53#20 SKT J/N RECP datasheet.pdf
220UF 16V 10X13 105C RAD datasheet.pdf