AVX Corporation SR301E105MARTR1
SR301E105MARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR301E105MARTR1
Brief Description
CAP CER 1UF 100V Z5U RADIAL
Datasheet Download
SR301E105MARTR1.pdf
Availability of SR301E105MARTR1
QUANTITY
SR301E105MARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR301E105MARTR1
Internal Part NumberEIS-SR301E105MARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesSkyCap® SR
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR301E105MARTR1
Related LinksSR301E1, SR301E105MARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR301E105MARTR1 Details Description
Related parts for SR301E105MARTR1
WIRE MARKER B/W .32-.63"100PC datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR 3PST 60A 120V datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 630V X7R 2220 datasheet.pdf
CAP CER 1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
LED WHITE CLEAR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 80POS GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125" datasheet.pdf
CAP POLY 390UF 20% 16V SMD datasheet.pdf