AVX Corporation SR302C224KAR
SR302C224KAR picture photo
Mfg. Part Number
SR302C224KAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.22UF 200V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR302C224KAR.pdf
Availability of SR302C224KAR
QUANTITY
SR302C224KAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR302C224KAR
Internal Part NumberEIS-SR302C224KAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.360" (9.14mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR302C224KAR
Related LinksSR302C, SR302C224KAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR302C224KAR Details Description
Related parts for SR302C224KAR
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES 787K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 6.3V X6S 0201 datasheet.pdf
CABLE 4POS STRAIGHT SOCKET 5M datasheet.pdf
CAP CER 220PF 440VAC Y5T RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 464 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf