AVX Corporation SR305C155MAR
SR305C155MAR picture photo
Mfg. Part Number
SR305C155MAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.5UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR305C155MAR.pdf
Availability of SR305C155MAR
QUANTITY
SR305C155MAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR305C155MAR
Internal Part NumberEIS-SR305C155MAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance1.5µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.360" (9.14mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR305C155MAR
Related LinksSR305C, SR305C155MAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR305C155MAR Details Description
Related parts for SR305C155MAR
RES SMD 576 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RND SPACER 0.047" NYLON 11.05MM datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 16.3MHZ RRO 8LFCSP datasheet.pdf
RES 8.45K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
CUT & POLISH FLAP BRUSH 7A MED datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf